Kas 12

Çin Malları Araştırması ve Çin Markaları : 

ATO’nun (Ankara Ticaret Odası) yaptığı “Çin Malları Araştırması-2” değerlendirmesi 30 sektörün çin mallarının istilasına uğradığını ortaya koydu. Araştırmaya göre çin mallarının girmediği sektör kalmadığı gibi yurda kaçak giren çin malları yüzünden de milyonlarca dolar vergi kaybı doğuyor, binlerce kişi işsiz kalıyor.

Araştırmaya göre piyasadaki her 100 oyuncağın 95’i, 100 armatürün 76’sı, 100 gözlüğün 45’i, 100 halının 25’i, 100 klimanın 50’si çin malı.

Çin firmalarının devlet destekli olması, sendikal hakların yokluğu, düşük ücret, düşük vergi, marka hırsızlığı ve kopyalama gibi önemli haksız rekabet unsurlarının varlığı çin mallarının maliyetini düşürüyor ve fiyat cazibesi yaratıyor. Ancak çin mallarında kaliteden ve dayanıklılıktan söz etmek mümkün değil. Bu yüzden çin malı almanın astarı yüzünden pahalı geliyor. Ancak tüketici tercihini cebine bakarak yaptığı için hem vatandaş hem devlet alırken de satarken de kaybediyor.

Konuyla ilgili olarak ATO’dan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin çin mallarının istilasına uğradığı belirtildi. çin mallarının Türkiye’ye girişinin kilitlerle başladığı, şu an halen iğneden ipliğe her alanda çin mallarının vitrinlerde ve tezgahlarda yer alarak yerli sanayiyi tehdit ettiği kaydediliyor.

Raporda 2002 yılında çin’den yapılan 1 milyar 125 milyon dolarlık ithalatın 2003 yılının ilk altı ayında bir patlamaya dönüşerek 1 milyar 37 milyon dolara ulaştığı belirtiliyor. Yıl sonunda bu rakamın 2 milyar doları aşması beklendiğine vurgu yapılan raporda ülkemize kaçak olarak giren çin malları da hesaba katıldığında çin istilasının Türkiye’ye yıllık maliyetinin 5-7 milyar dolar arasında olduğu ifade ediliyor.

Rapora göre ithal edilen mal miktarını düşük gösterip, gümrükten fazla mal sokmak gibi yöntemler kullanılıyor. Dolayısıyla gerçek ithalat rakamının resmi rakamların çok üzerinde olduğu vurgulanıyor. çin mallarının çoğunlukla ücra köşelerindeki gümrük kapısından giriş yapması da araştırmanın dikkat çektiği önemli noktalardan bir diğeri.

Rapor ayrıca elektronik alanında faaliyet gösteren Türk markalarının mallarının çin firmaları tarafından taklit edilerek özellikle Iran, Irak ve Orta Doğu ülkelerinde satıldığına vurgu yapıyor.

ATO tarafından birincisi geçtiğimiz yılbaşında yapılan araştırmanın yıl sonu verileri ile güncellenmesi sonucu hemen her sektörde çin istilasının yayılmaya devam ettiği ortaya çıktı. Bisiklet’ten seramiğe, hacı çantasından elektronik eşyaya kadar Türk mallarının yerini alan çin malları 30 sektörü şöyle etkiledi:

1- Oyuncak Sektörü: Bu yılın başında % 80 olan sektördeki payı % 95’e çıktı.
2- Inşaat Malzemeleri Sektörü : Sektörün % 20’sini çin malları ele geçirmiş durumda. Bu yılın başında vanaların ve armatürlerin % 25’i çin malı iken şimdi bu oran % 76’ya çıkmış durumda.
3- Hırdavat Sektörü : çin’de fason imalat yapılıyor. çin mallarının oranı % 25’den % 40’a çıktı. Yıl başında pazar payı % 15 olan el aletlerinden sonra ithal edilen mallar listesine teknik makine ve aksamı da eklendi.
4- Kimyevi Madde, Boya ve Yan Sanayi: Sektördeki payı % 10’dan % 40’a yükseldi.
5- Halı ve Mobilya sektörü : Piyasa payı % 15’ten 10 ay içerisinde % 25’e çıktı.
6- Elektrikli Cihaz ve Malzeme : Marka sahteciliği çok yüksek olduğu bu sektörde çin mallarının oranı, yıl başına göre % 20’den % 60’a yükseldi. Zaman saatleri ve termostatlarda bu oran % 70’ı buluyor. Bu sektörde çok sayıda üretici firma kapanmış durumda.
7- Fotoğraf Malzemeleri sektörü : çin mallarının sektördeki payı yıl başından bu yana % 25’ten % 40’a yükseldi.
8- Motorlu Taşıt Ve Yedek Parça : Her türlü kalite sorununa rağmen çin malı arabaların otomobil sektöründeki payı % 2’den % 5’e yükseldi.
9- Kırtasiye : Çin’den ithal edilmeyen malzeme yok denecek kadar az. Marka sahteciliğinin en çok görüldüğü sektörlerin başında geliyor. Sektördeki payı % 30’dan 45’e yükseldi.
10- Eşantiyon ve Matbaa sektörü : Eşantiyon piyasasının % 40’ı, ajanda piyasasının % 15’ı çin malı.
11- Nalburiye : Sektördeki çin malı % 35
12- Gözlük ve Gözlükçülük sektörü : Sektördeki çin malı % 40’dan % 50’ye çıktı. Geçen yıl 160 imalatçı firma bulunan sektörde bu yıl 20’ye yakın firma kaldı.
13- Bilgisayar ve Aksamı : çin mallarının payı % 50
14- Klima : çin malı klimaların pazar payı % 35’den 50’ye çıktı.
15- Tekstil ve Konfeksiyon sektörü : Sene başında Trikoların % 30’u ve abiye kumaşların % 80’i çin malıydı. Bu oranlar yüze 10 artarak trikoda % 40, abiye kumaşlarda % 90’a çıktı. Bugün her türlü konfeksiyon ürünü çin’den ithal ediliyor.
16- Manifatura : Taşlanmış ipek, pattaniye ve muhtelif kumaşların % 35-40’ı çin malıyken bu oran yılın son günlerinde % 45’e çıktı.
17- Tıbbi Malzeme sektörleri : EKG cihazı, ameliyat masası, ameliyat eldiveni vs. tıbbi malzeme çin’den geliyor. çin mallarının payı % 50’den 55’e yükseldi.
18- Büro Makinaları : Büro makinesi Yedek parçaları çin’den ithal ediliyor. Ucuz işgücü nedeniyle birçok fabrika çin’de fason makine üretimi yapıyor. Sektördeki payı % 5’ten % 50’lere yükselmiş durumda.
19- Cep Telefonu : Cep telefonu aksesuarlarının % 80’i çin malıyken şimdi bu oran % 90’a çıktı.
20- Elektronik Eşya : Elektronik cihaz Sektör payı % 50’den % 55’e yükseldi.
21- Oto Lastiği : çin malı lastik sektördeki payı % 5-7
22- Saraciye : Ithalatın tamamı çin’den yapılıyor. çin mallarının pazar payı % 30
23- Hediyelik Eşya sektörü : Sektördeki payı % 15-20’den 10 ayda % 40’a çıktı
24- Cam ve Cam ürünleri : Sektördeki payı % 20’den % 30’a çıktı.
25- Ayakkabı sektörü : Sektördeki payı % 15’den % 25’e çıktı. 30-50 cent’e çin malı ayakkabı bulmak mümkün.
26- Beyaz Eşya sektörü : çin malı beyaz eşya piyasa payı % 10
27- Mefruşat : Mefruşat sektöründe çin malları sektörün % 25’ini ele geçirmiş durumda.
28- Ecza ve Ilaç hammadesi : çin’den ilaç hammaddesi ithal ediliyor. Piyasa payı % 2
29- Tuhafiye : çin mallarının piyasa payı % 15
30- Mensucat sektörü : Pamuklu mensucatın % 75’i, kadifenin % 50’si, çin malı.

kaynak: www.atonet.org.tr
Ayrıca çin malı araba motosiklet ve otomobiller de piyasayı zorluyor. Yakında piyasaya girecek çin malı ucuz otomobil markaları ve modelleri ucuz fiyatları ile sektörde sorun yaratacağa benziyor. Tabi bu ucuz fiyatlar ilk önce tüketicilerin işine yarıyacak. Ancak bu global istilanın sonuçlarını tahmin etmek zor olmakla birlikte durum pek içaçıcı görünmüyor.

written by admin \\ tags: , , , , , , , , ,

Leave a Reply